תעסוקה הינה חלק מחייו של האדם הבוגר באשר הוא. גם דיירנו לאחר גיל 21, או בסיום לימודיהם, משתלבים בתעסוקות שונות.


התעסוקה מותאמת לרצונותיו, צרכיו, גילו ויכולותיו של כל דייר כאשר השאיפה היא רכישת מיומנויות תעסוקה רלוונטיות ושילוב בתעסוקה בקהילה.


במקרים מסויימים מוגדרת התעסוקה גם כעיסוק בכל תחום דעת המספק הנאה, עניין ואיכות חיים. תפיסתנו היא כי לכל אדם, ללא קשר למצבו הרפואי, גילו או מצבו הקוגניטיבי ישנה זכות ויכולת להיות מועסק בצורה כזו או אחרת.


יש מגוון רחב של תעסוקות. התעסוקות בקהילה כגון גננת בגן ילדים, בנק דיסקונט, סניף ארומה ועוד הן כאלה בהן הדיירים המשולבים בהן הינם חלק מצוות העובדים של המקום, מקבלים שכר עפ"י הקריטריונים של משרד התמ"ת ומחויבים לאחריות, מקצועיות, התמדה ויכולת התנהלות באופן עצמאי בקהילה.


תעסוקות אחרות הן במבנה "תעסוקה מוגנת" אשר נמצאות בקהילה אך מופעלות ע"י צוות הארגון. תעסוקה כזו מפעיל מעון בר דרור במושב גן חיים וכן הוסטל בית אי"ל כפר יונה בבית אשר יועד לכך. בתעסוקות אלו נמצא רצף עיסוקים לבחירת המשתתפים, החל מעבודות יצרניות המהוות שלב בתהליך ההכשרה לעבודה בקהילה ועד לעבודות בתחום האומנות שלעיתים אף נמכרות באירועים שונים.

בנוסף, קיימות תעסוקות אשר מופעלות בתוך מעון בר דרור. תעסוקות אלו מיועדות בעיקר לדיירי המעון אשר מסיבות בריאותיות זקוקים להשגחה רפואית בכל שעות היום. תעסוקות אלו מגוונות אף הן וכוללות: פינת חי, מרכז זהב לאנשים בגיל השלישי, מרכז רב חושי אשר מתמחה בגרייה חושית ועוד.

לדיירי מ.ש.ה (מוגבלות שכלית התפתחותית) קיימת גם האפשרות של השתלבות במע"ש (מרכז עבודה שיקומי) לעיתים כתהליך הכשרה לעבודה בקהילה ולעיתים כמפעל מוגן.

כל דייר הנקלט במסגרתנו עובר תהליך הערכה תעסוקתית בה נבדקים רצונותיו ויכולותיו ונבנית תכנית תעסוקתית להשגת מטרות אלו. רצף ומגוון התעסוקות מאפשר לדיירים לאורך השנים מעבר בין התעסוקות השונות בין אם בשל גיל ומצב רפואי שהשתנה ובין אם בשל רצון, התבגרות וצורך בגיוון.